"Топли" и "студени" цветове
- Естествена или изкуствена светлина, която да попадне върху отделните частици на боята, а от друга страна, след като светлината се отрази от тези частици, да попадне в окото на зрителя.
- Нормално възприемащ човешки орган на зрението, който да оформи усещанията за цветовете.
Тези бои, които отразяват почти всички светлинни лъчи, а поглъщат съвсем малка част от тях изглеждат бели. В зависимост от погълнатите лъчи някои от белите бои са с различни нюанси (по-малко бели от други). Черните бои дължат цвета си на свойството да поглъщат почти всички лъчи на светлината.
По научен път е доказано, че усещанията за цветовете на боите е различно при различните хора. Съществува условно делене на цветовете на "топли", "студени" и "неутрални" . Жълтите, оранжевите, червените и част от виолетовите наричаме "топли", а сините, зелените и друга част от виолетовите - "студени". Всички топли цветове ни внушават по психо-физичен път, до някаква степен, представите за топло. Чрез студените тонове художниците получават цветовете за изобразяване на вода, ливади, гори, планини, небе и т.н. Те също по психо-физичен път ни внушават представа за прохлада. Така например има по-топли и по-студени червени бои; по-топли и по-студени жълти, оранжеви и някои виолетови цветове. Същото е валидно и за групата на студените цветове.
Към неутралните цветове спадат белите, черните и сивите. Те също могат да изглеждат по-топли или по-студени, ако отразяват по-големи или по-малки количества лъчи. В общата палитра на цветовете сивите тонове играят съществена роля за създаване на обща хармония, за получаване на въздушност и пространственост.
Осветлението играе съществена роля за определяне наситеността на цветовете на боята. Така например при изкуствено осветление те изглеждат по-интензивни, отколкото на дневна светлина.
eDi-M